Piątek 17 kwietnia 2020

0Shares

Piątek Wielkanocny – w liturgii chrześcijańskiej szósty dzień Oktawy Wielkanocnej.


https://radiorodzina.com/2020/04/pomagam/

Wiadomości z Kanady


Ontario potwierdziło dziś 564 nowe przypadki koronawirusa, co oznacza wzrost o 6,3 procent w porównaniu z dniem wczorajszym i wynosi obecnie 9525.

Zaktualizowana liczba obejmuje 55 kolejnych zgonów, co łącznie daje 478 zgonów i stanowi pięć procent wszystkich przypadków.

Liczba rozstrzygniętych spraw wzrosła z 4194 do 4 556, a prawie 9 000 testów zostało ukończonych w ciągu ostatnich 24 godzin.

W szpitalu znajdyje się 829 osób, to wzrost o 22, ale liczba tych na OIOM-ie spadła o trzy do 245.


Urzędnicy ds. Zdrowia stwierdzili w czwartek, że ponad 90 procent zgonów związanych z COVID-19 to osoby powyżej 60. roku życia, ale podkreślili również, że bezdomni i osoby o niestabilnej sytuacji mieszkaniowej są także narażone na większe ryzyko.

Dr Theresa Tam, najwyższy urzędnik ds. Zdrowia publicznego w Kanadzie, powiedziała, że schroniska dla bezdomnych potrzebują zasobów i wsparcia w celu właściwej kontroli infekcji – oraz w celu ochrony personelu i klientów. Podała na Twitterze, że bez natychmiastowych działań pojawi się więcej ognisk epidemii i zgonów, których można by uniknąć.

W Kanadzie odnotowano ponad 30 000 potwierdzonych i domniemanych przypadków. Urzędnicy ds. Zdrowia wyrazili ostrożny optymizm, że podjęte środki spowalniają rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa.


Osiągnięto porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą, aby przedłużyć zamknięcie granicy w przypadku nieistotnych podróży o kolejne 30 dni, powiedział wyższy przedstawiciel rządu.

Ta aktualizacja nadeszła w piątek niedługo po tym, jak prezydent USA Donald Trump zaczął się zastanawiać nad ewentualnym ponownym otwarciem granicy – co skłoniło premiera Justina Trudeau do stwierdzenia, że dzieli nas jeszcze kilka tygodni od ponownego otwarcia granicy.

Pierwotna umowa, która wygasa w kwietniu, została wprowadzona w celu powstrzymania wszelkich podróży rekreacyjnych, takich jak turystyka czy odwiedzanie przyjaciół i rodziny.

Granica jest nadal otwarta na niezbędne podróże, takie jak transport towarów, aby utrzymać gospodarkę i łańcuch dostaw w jak najlepszym stanie podczas pandemii koronawirusa.


Premier Justin Trudeau i minister finansów Bill Morneau wskazali w piątek na wspólnej konferencji prasowej, że dodatkowa pomoc przyjdzie dla branż, które są zdziesiątkowane przez pandemię: ropa i gaz, turystyka, linie lotnicze i nieruchomości komercyjne.

Morneau zasugerował, że pakiet będzie składał się z pożyczki zabezpieczonej gwarancją federalną – która pozwoliłaby załamującym się firmom pożyczyć wystarczającą ilość pieniędzy na zarobki i zyskać trochę czasu, aby dowiedzieć się, jak przetrwać, dopóki wszystko się nie uspokoi.

Wszystkie firmy, które straciły duże kwoty z powodu kryzysu, są w stanie skorzystać z dotacji płacowej rządu federalnego, która pokryłaby 75% wynagrodzenia firmy.

Ale rząd federalny szybko przyznał, że niektóre kluczowe sektory będą potrzebowały dodatkowego wsparcia, ponieważ szkody są tak duże.


Rząd Ontario nawiązał współpracę z Apple i Rogers Communications, aby zapewnić iPady i dostęp do Internetu studentom z rodzin o niskich dochodach.

Premier Doug Ford powiedział w piątek, że kupi setki mocno obniżonych tabletów iPad i wyśle je do szkół w całej prowincji.

Powiedział także, że Rogers Communications zapewni darmowy dostęp do Internetu komórkowego za pomocą iPadów.

„W tym tygodniu zarządy szkół w Ontario zaczęły rozdawać iPady uczniom, którzy nie mają ani technologii, ani Internetu, których potrzebują, aby uzyskać dostęp do programu “Learn at Home”, poinformował rządowy komunikat prasowy.

Przedstawiciel firmy Rogers powiedział, że ta zapewni bezpłatny dostęp do Internetu do końca roku szkolnego.


Naukowcy z University of Waterloo twierdzą, że opracowują nową szczepionkę przeciw COVID-19 w postaci aerozolu do nosa.

W opublikowanym w czwartek komunikacie prasowym uniwersytet w południowo-zachodnim Ontario twierdzi, że szczepionka zadziała przy użyciu bakterii, co pozwoli im „replikować się w w ciele”.

Szczepionka na bazie DNA jest zaprojektowana do pracy w jamie nosowej, aby stymulować reakcje cząsteczki wirusopodobnej (VLP), która wyzwalałaby odpowiedź układu odpornościowego.


Jak potwierdził związek zawodowy kierowców TTC, co najmniej 30 kierowców autobusów z zajezdni przy Queensway w Toronto stwierdziło, że nie są wystarczająco zabezpieczeni i w związku z tym w nocy ze środy na czwartek… nie stawili się do pracy. 

Uważają oni, że brakuje dla nich środków ochrony osobistejej, a zwłaszcza masek ochronnych. Do tej pory otrzymywali tylko środki do dezynfekcji rąk i rękawiczki. Tymczasem TTC ma zapas co najmniej 200,000 masek – jak zapewniają związki zawodowe, które ze swej strony zaleciły wcześniej kierowcom aby nie zabierali do autobusu więcej niż 15 pasażerów.


Źródła: TorontoStar, NationalPost, HuffingtonPost, 680News, CBC, GlobalTV, CTVNews, CityTV, PAP, PolskieRadio24.
0Shares