Czwartek 16 kwietnia 2020

0Shares

Czwartek Wielkanocny – w liturgii chrześcijańskiej piąty dzień Oktawy Wielkanocnej.


https://radiorodzina.com/2020/04/pomagam/

Wiadomości z Kanady i świata


Premier Justin Trudeau ogłosił bardziej elastyczne zasady ubiegania się o zasiłek z tytułu reagowania kryzysowego w Kanadzie (CERB) w odpowiedzi na krytyków, którzy wskazali, że początkowe przepisy wykluczają zbyt wiele osób, w tym osoby pracujące w skróconym wymiarze godzin.

Pracownicy sezonowi i ci, którym niedawno zabrakło ubezpieczenia EI, będą teraz również uprawnieni do CERB. Kwalifikują się także osoby, które zarabiają mniej niż 1000 dolarów miesięcznie z powodu skrócenia godzin pracy.

Jako przykład Trudeau wskazał ochotniczych strażaków, kontrahentów, którzy mogą odebrać pracę na zmiany, lub osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin w sklepach spożywczych.

Ogłosił także podwyżkę wynagrodzeń dla tych istotnych pracowników (essential workers), którzy zarabiają mniej niż $2500 miesięcznie, w tym pracujących w zakładach opieki długoterminowej dla osób starszych.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc ci wykonać pracę i wesprzeć cię przez ten czas” – powiedział Premier.


Premier Justin Trudeau próbował delikatnie uspokoić Donalda Trumpa w czwartek, ostrzegając, że Kanada jest jeszcze daleka od gotowości do uzgodnienia zmniejszania wzajemnych ograniczeń podróży wzdłuż granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

Trudeau powiedział, że rozmawiał na ten temat z prezydentem USA podczas wideokonferencji z innymi przywódcami G7, i obaj zgodzili się – biorąc pod uwagę wyjątkowe relacje między dwoma krajami – że nadal będą przyjmować inne podejście do zarządzania podróżami dwustronnymi ze sobą te, których używają z resztą świata.

Dodał, że nie oznacza to jednak, że decyzja o złagodzeniu zakazu podróżowania jest bliska.


TTC ogłosiło w czwartek rano, że zacznie blokować niektóre miejsca w autobusach, aby umożliwić dystans społeczny. Na Twitterze agencja poinformowała, że początkowo użyje taśmy ostrzegawczej lub taśmy izolacyjnej, ale może później wprowadzić bardziej trwałe rozwiązanie.


1700 pilotów WestJet zostało zwolnionych w wyniku pandemii COVID-19, poinformowano w środę. Zwolnienia obowiązują od 1 maja lub od 1 czerwca, w zależności od pilota.

„Te powiadomienia są odpowiedzią na globalny kryzys COVID-19, który zamyka granice, zezwala tylko do niezbędnych podróży i wymusza radykalne ograniczenie lotów” – powiedział rzecznik linii lotniczej.

Prawie trzy czwarte pilotów linii lotniczej zostało zwolnionych w wyniku tych działań.

„Wydawanie zwolnień w odpowiedzi na kryzys zawsze było dla WestJet ostatecznością; jednak wpływ COVID-19 na przemysł lotniczy jest kolosalny, a WestJet podejmuje trudne, ale konieczne decyzje, aby odpowiednio dopasować naszą linię lotniczą do kryzysu.”

Zoo w Toronto szuka funduszy na żywność dla zwierząt, odkąd pozostaje zamknięte z powodu COVID-19.


Zoo mówi, że normalnie polega na opłatach za parkowanie i biletach wstępu, aby nakarmić swoje 5000 zwierząt kosztem około 1 miliona dolarów rocznie.

Aby nadrobić utracone przychody, zoo zbiera fundusze wspólnie z organizacją Toronto Zoo Wildlife Conservancy.

Będzie to „docieranie do społeczeństwa” w celu dostarczania informacji na temat „potrzeb żywieniowych zwierząt”.

Podobna sytuacja jest na zachodzie Kanady. Akwarium w Vancouver poinformowało , że ma kłopoty finansowe, tracąc ponad 3 miliony dolarów każdego miesiąca i może zamknąć się na dobre w ciągu dwóch następnych miesięcy, jeśli nic nie zostanie zrobione.


Dr Theresa Tam, dyrektor ds. Zdrowia publicznego w Kanadzie, mówi, że modele przewidują obecnie od 1200 do 1620 zgonów z powodu COVID-19 do 21 kwietnia.

W ubiegłym tygodniu prognozy przewidywały od 500 do 700 zgonów w tym tygodniu, a Kanada dzisiaj potwierdziła 1048 zgonów.

Naczelna lekarz twierdzi, że ogólna krzywa „zgina się”, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń potwierdzonych w Kanadzie, ale śmiertelność jest wyższa niż się spodziewano, ze względu na wysoki odsetek wybuchów choroby, który ma miejsce w ośrodkach opieki długoterminowej.

Tam twierdzi, że ponad 90 procent pacjentów, którzy zmarli na COVID-19, mało ponad 60 lat, a połowa z nich żyła w ośrodkach opieki długoterminowej.


Kiedy sklepy spożywcze są jedynym miejsce zatrudnienia w mieście, nawet przedsiębiorcy stają się pracownikami.

Kanadyjskie supermarkety pozyskują nowych pracowników, stale zatrudniając, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na ich niezbędne usługi w czasach, gdy wszyscy muszą jeść w domu, a wielu chce dostarczać swoje artykuły spożywcze.

Potrzeba większej liczby pracowników w połączeniu z olbrzymią utratą miejsc pracy w innych częściach kanadyjskiej gospodarki doprowadziły do nowych rekrutów, którzy nigdy nie wyobrażali sobie, że będą zachwyceni zmywaniem produktów lub dostarczaniem pudełek z artykułami spożywczymi.

„Dzięki Bogu przyjąłem tę pracę” – powiedział Richard Lyle, 51-letni projektant mody i właściciel butiku w Toronto, który dostarcza artykuły spożywcze w pełnym wymiarze czasu, odkąd został zmuszony do zamknięcia własnego sklepu.

„Pieniądze, które zarabiam, pozwalają nam spłacać hipotekę, zapłacić podatek od nieruchomości, płacić za media i za jedzenie”.

https://radiorodzina.com/2020/04/pomagam/
0Shares